تبلیغات
«دهکده زبان» - پیامک انگلیسی شادباش سپندارمذگان 2
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 23 بهمن 1392

چندین سال است که نزدیک 14 فوریه (25 یا 26 بهمن) خیابان‏ها پر می‏شوند از کادوهای قرمز رنگ و گوش‏ها پر از نام ولنتاین؛ بسیاری را می‏بینیم که به دنبال خرید کادوی ولنتاین هستند و تقریبا از هر کسی که بپرسیم تاریخچه‏ای نصفه و نیمه از این روز بلد است و می‏داند ولنتاین کشیشی بوده که در سده سوم میلادی می‏زیسته و سربازان رومی را مخفیانه و غیرقانونی به پیوند معشوقه‏هایشان در می‏آورده است؛ کشیشی که به همین جرم به زندان می‏افتد، در آنجا عاشق دختر زندانبان می‏شود و با قلبی عاشق اعدام می‏شود و از همین روی نمادی میشود برای عشق.

ولی کمتر کسی است که بداند در ایران باستان، از سده‏ها پیش از این جریان، روزی به نام روز عشق وجود داشته است؛ روزی که به فاصله چند روز از ولنتاین، در 29 بهمن جشن گرفته می‏شود و سپندارمذگان نام دارد. سپندارمذگان جشن بزرگداشت زن و زمین است (زمین نماد عشق است، چون با فروتنی و گذشت به همه عشق می‏ورزد، زشت و زیبا را به یک چشم می‏نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‏دهد). از همین روی سپندارمذگان از دیرباز به عنوان روز عشق ایرانیان به شمار می‏آید و شایسته است مردان در این روز ضمن بزرگداشت زنان، (هم‏چون گذشته‏های دور) به آنها گل بیدمشک هدیه دهند. اسف‏بار خواهد بود اگر فکر کنیم مرغ همسایه غاز است و به جای روز عشق ایرانی، روز عشق غربی را جشن بگیریم.

به همین جهت در ادامه این پست از «دهکده زبان» با سری دوم پیامک‏های شادباش سپندارمذگان همراه شما هستیم، باشد که چون گذشته این روز در میان تمامی عشاق ایرانی جشن گرفته شود.

سپندارمذگان اسفندگان sepandarmazgan esfandegan

Every time I see you, I feel a little flame in my heart, that lights up, because I LOVE YOU! Happy Sepandarmazgan!

هر بار که به تو می‏نگرم، احساس می‏کنم که شعله کوچکی در قلبم زبانه می‏کشد، چرا که دوستت دارم! سپندارمذگان خجسته!

***

You are sweeter than chocolate and more beautiful than a pussy willow; happy Sepandarmazgan my love!

تو از شکلات شیرین‏تر و از گل بیدمشک زیباتری؛ سپندارمذگانت شاد باد عشق من!

***

You are warmer than the sunshine, sweeter than sugar, and more beautiful than the pussy willow. I love you & Happy Sepandarmazgan!

گرم‏تر از آفتاب، شیرین‏تر از قند، و زیباتر از گل بیدمشکی. دوستت دارم و سپندارمذگانت خجسته باد!

***

You are my sun, my star, my night, my day, my seasons, my spring (my summer, my autumn, my winter), my world, my thoughts, my breath, my future, my all, and my love. Happy Sepandarmazgan!

تو برای من خورشیدی، ستاره‏ای، شبی، روزی، فصلی (بهاری، تابستانی، پاییزی، زمستانی)، دنیایی، فکری، نفسی، آینده‏ای، همه چیزی، و عشقی. سپندارمذگانت فرخنده باد!

***

I always thought that dream is an uncertain thing, until I met you. You are my dream that came true. Happy Sepandarmazgan my love!

همواره این‏گونه می‏پنداشتم که رویا چیز نامشخصی است، تا آنکه تو را دیدم. تو رویای منی که به واقعیت پیوستی. عشقم سپندارمذگانت فرخنده باد!

***

Days have passed, months have gone by, making me love you more with every moment that goes by. Happy Sepandarmazgan!

روزها گذشتند، ماه‏ها سپری شدند، و موجب شدند تا با گذر هر لحظه بیشتر دوستت داشته باشم. سپندارمذگانت شاد!

***

You make my heart feel as light and carefree as a butterfly flying through the air on a sweet spring day. I cherish the gift of love that we have been given, and the happiness you provide. Happy Sepandarmazgan!

تو باعث می‏شوی که احساس کنم قلبم به سبک‏وزنی و سبک‏باری پروانه‏ای است که در یک روز شیرین بهاری در هوا پرواز می‏کند. من نعمت عشقی که به ما داده شده است و شادمانی که حضورت برایم مهیا می‏سازد را گرامی می‏دارم. سپندارمذگان خجسته باد!

گردآوری و ترجمه پیامک ‏ها: بهنام کیماسیلینک مطالب مرتبط: پیامک انگلیسی شادباش سپندارمذگان 1، Sepandarmazgan, day of love in Iran، تاریخچه و رسوم روز ولنتاین، سپندارمذگان، Sepandarmazgan،

طبقه بندی: فرهنگ پارسی، 

برچسب ها: والنتاین، سپندارمذگان، اسفندگان، پیامک، اس ام اس، انگلیسی، تبریک،

نویسنده: بهنام کیماسی
آرشیو مطالب
دیکشنری دهکده


پیوندهای تخصصی