تبلیغات
«دهکده زبان» - ترجمه سریع واژگان با افزونه ایرانی واژه‌یاب
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 اردیبهشت 1393

بسیاری از ما روزانه چندین ساعت از وقتمان را به وب‌گردی می‌گذرانیم و بارها پیش آمده است که معنی واژه‌ای را نمی‌دانسته‌ایم و مجبور شده‌ایم برای ترجمه از نرم‌افزارها یا سایت‌های مختلف کمک بگیریم که به خاطر کپی کردن، باز شدن پنجره‌های زیاد، و وقت‌گیر بودن همواره کاری دشوار بوده است. در این پست از «دهکده زبان» قصد دارم شما را با یک افزونه مرورگر ایرانی آشنا کنم که سعی در حل این مشکل داشته است. با نقد و بررسی خودم از این افزونه در ادامه مطلب همراه شوید.

واژه جادویی واژه یاب Magicword Vajeyab

افزونه مرورگر «واژه جادویی» (Magicword) که محصول رایگان دیگری از سایت واژه‌یاب است روی مرورگرهای Chrome و Firefox نصب شده و این امکان را به شما می‌دهد تا معنی واژه مورد نظرتان را در یک پنجره بالون‌مانند کوچک و بدون نیاز به مراجعه به سایت مذکور مشاهده کنید.

روش کار با این افزونه به این صورت است که ابتدا دو بار روی واژه‌ای که می‌خواهید کلیک می‌کنید. با این کار در کمتر از چند لحظه یک پنجره بالون‌مانند بسیار کوچک در کنار واژه مورد نظرتان باز می‌شود و معنی واژه را به شما نشان می‌دهد. هرچند گاهی تنها با انتخاب کلمه ترجمه آن به شما نمایش داده می‌شود. از ویژگی‌های شاخص این افزونه می‌توان به ارائه تلفظ صوتی واژگان انگلیسی اشاره کرد که با یک کلیک روی نماد بلندگوی موجود در صفحه بالون‌مانند فعال می‌شود.

البته این افزونه در کنار مزایای فراوانی که دارد، در نسخه‌های ابتدایی خود با مشکلاتی روبرو است. محدود بودن دایره واژگان تعریف شده برای این افزونه باعث می‌شود تا در هنگام مطالعه متون تخصصی زبان انگلیسی هم‌چنان نیازمند مراجعه به نرم‌افزارها و سایت‌های دیکشنری آنلاین باشیم، ضمن آنکه برخی واژه‌ها به اشتباه ناقص شناسایی شده و تنها قسمتی از آنها ترجمه می‌شود که ممکن است ما را به اشتباه بیندازد. بعلاوه این افزونه روی برخی از سایت‌ها از جمله «دهکده زبان» کار نمی‌کند که امید است این مشکل در نسخه‌های بعدی این افزونه برطرف شود.

امکان ترجمه واژه‌هایی که حاوی لینک باشند نیز هنوز در این افزونه وجود ندارد چرا که با اولین کلیک لینک عمل کرده و به صفحه دیگری منتقل می‌شویم که این موضوع نیاز به تغییر نحوه کارکرد این افزونه را نشان می‌دهد. برای نمونه می‌توان به جای دو بار کلیک از یک گزینه به گزینه‌های کلیک راست صفحه مرورگر افزود یا از انتخاب و کلیک راست روی واژه مورد نظر بهره برد. البته بخش تلفظ افزونه هم دارای مشکلاتی است، برای مثال: واژه‌ها گاهی با لهجه بریتانیایی و گاهی با لهجه آمریکایی تلفظ می‌شوند که این باعث سردرگمی زبان‌آموز خواهد شد. 

با تمام این کاستی‌ها، استفاده از این افزونه برای دیدن ترجمه واژگان عمومی زبان انگلیسی بسیار مناسب است و به شما توصیه می‌شود. به امید آنکه تیم توسعه دهنده این افزونه هرچه زودتر مشکلات مشاهده شده را برطرف نمایند تا شاهد یک افزونه قدرتمند ایرانی در زمینه ترجمه باشیم. برای نصب و حذف این افزونه از راهنمای زیر استفاده کنید.

گام‌های نصب افزونه روی مرورگر Chrome:

- اگر به فروشگاه افزونه Chrome دسترسی دارید (IP کشوری بجز ایران):

1. ابتدا این صفحه را در مرورگر chrome باز کنید.

2. سپس اینجا کلیک کنید تا به صفحه افزونه هدایت شوید.

3. در صفحه جدیدی که باز می‌شود روی + Freeکلیک کنید.

4. یک صفحه پاپ‌آپ با عنوان Confirm New Extension باز می‌شود، روی Add کلیک کنید.

5. پس از چند ثانیه (بسته به سرعت اینترنت شما) یک نماد آبی رنگ در سمت راست نوار آدرس پدیدار شده و یک صفحه بالون‌مانند زیر آن باز می‌شود که نشان از افزوده شدن این افزونه به مرورگر شماست.

- اگر از IP ایران استفاده می‌کنید:

1. ابتدا اینجا کلیک کنید و افزونه را دانلود نمایید.

2. در نوار آدرس Chrome عبارت chrome://extensions را نوشته و دکمه Enter یا Go را بفشارید.

3. فایل دانلود شده را با ماوس گرفته و روی پنجره chrome آورده و پس از دیدن عبارت Drop to Install کلیک ماوس را رها نمایید.

4. اکنون در پنجره پاپ‌آپی که باز می‌شود دکمه Add را بزنید تا افزونه نصب شود.

5. اگر علامت آبی رنگ افزونه را در سمت راست نوار آدرس مشاهده می‌کنید همه چیز به درستی پیش رفته است و از این پس می‌توانید از کار با این افزونه لذت ببرید.

گام‌های نصب افزونه روی مرورگر Firefox:

1. ابتدا این صفحه را در مرورگر Firefox باز کنید.

2. اینجا کلیک کنید تا به صفحه افزونه هدایت شوید.

3. روی دکمه + Add to Firefoxکلیک کنید.

4. صفحه بالون‌مانند بسیار کوچکی زیر این دکمه باز می‌شود. در انتهای این صفحه بار دیگر روی Add to Firefox کلیک نمایید.

5. پس از چند ثانیه (بسته به سرعت اینترنت شما)، صفحه پاپ‌آپی باز می‌شود. روی Install Now کلیک کنید و از کار با این افزونه لذت ببرید.

اگر تمایلی به ادامه استفاده از این افزونه ندارید:

- در مرورگر Chrome:

1. ابتدا روی نماد افزونه که در سمت راست نوار آدرس مشاهده می‌شود راست کلیک کنید.

2. سپس روی Remove from Chrome کلیک کنید.

3.  اکنون در صفحه پاپ‌آپی که با عنوان Confirm Removal باز شده است روی Remove کلیک نمایید.

4. اگر همه چی به درستی پیش رفته باشد، دیگر نماد افزونه را در سمت راست نوار آدرس مشاهده نمی‌کنید.

- در مرورگر Firefox:

1. در نوار فهرست (Menu Bar) روی Tools و سپس روی Add-ons کلیک کنید.

2. در صفحه جدیدی که باز می‌شود افزونه را با نام Magicword by Vajeyab.com بیابید.

3. روی گزینه Remove در جلوی نام این افزونه کلیک کنید.

4. مشاهده عبارت Magicword by Vajeyab.com has been removed به منزله حذف این افزونه از مرورگر شما است.طبقه بندی: تلفظ،  واژگان کاربردی،  معرفی وب سایت، 

برچسب ها: Magicword by Vajeyab، نقد و بررسی، ترجمه لغات، مترجم متن، دیکشنری آنلاین، واژه جادویی، نصب و حذف extension،

نویسنده: بهنام کیماسی
آرشیو مطالب
دیکشنری دهکده


پیوندهای تخصصی