تبلیغات
«دهکده زبان» - مطالب آبان 1391
مرتبه
تاریخ : شنبه 27 آبان 1391
نویسنده: بهنام کیماسی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 25 آبان 1391

بر بالای تپه ای در شهر وینسبرگ آلمان، قلعه ای قدیمی و بلند وجود دارد که مشرف بر شهر است. اهالی وینسبرگ افسانه ای جالب در مورد این قلعه دارند که بازگویی آن مایه مباهات و افتخارشان است:
افسانه حاکی از آن است که در قرن 15، لشکر دشمن این شهر را تصرف و قلعه را محاصره می کند.اهالی شهر از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان، برای رهایی از چنگال مرگ به داخل قلعه پناه می برندفرمانده دشمن به قلعه پیام می فرستد که قبل از حمله ویران کننده خود حاضر است به زنان و کودکان اجازه دهد تا صحیح و سالم از قلعه خارج شده و پی کار خود روندپس از کمی مذاکره، فرمانده دشمن به خاطر رعایت آیین جوانمردی و بر اساس قول شرف، موافقت می کند که هر یک از زنان در بند، گرانبها ترین دارایی خود را نیز از قلعه خارج کند به شرطی که به تنهایی قادر به حمل آن باشدنا گفته پیداست که قیافه حیرت زده و سرشار از شگفتی فرمانده دشمن به هنگامی که هر یک از زنان شوهر خود را کول گرفته و از قلعه خارج می شدند بسیار تماشایی بود.
برای خواندن داستان این رویداد به زبان انگلیسی به ادامه این مطلب از «دهکده زبان» مراجعه نمایید.
Faithful wives of Weinsberg

ادامه مطلب

طبقه بندی: داستان های بسیار کوتاه، 

برچسب ها: داستان، کوتاه، انگلیسی، زنان، همسران، وفادار، آلمان،

نویسنده: بهنام کیماسی
مرتبه
تاریخ : شنبه 20 آبان 1391

There are two secrets to success:

1.  Never tell everything you know.

(Steven Shelton)

keys to success - رموز موفقیت

موفقیت دو راز دارد:

1. هیچ گاه تمام چیزهایی را که میدانی به دیگران نگو.

(استیون شلتون)طبقه بندی: جملات زیبا، 

برچسب ها: راز، موفقیت، استیون شلتون، Steven Shelton، secret، success، کلید،

نویسنده: بهنام کیماسی
مرتبه
تاریخ : جمعه 12 آبان 1391

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تاریخ مناسبتی خاص (مانند تولد دوستانتان) را طبق تاریخ میلادی در جایی نظیر تلفن همراه یا پروفایل خود ذخیره کرده باشید ولی بعدها متوجه شوید که گویی تاریخ یک روز جابجا شده است! شاید هم تا به حال چنین تجربه ای نداشته باشید، اما تصور آن دور از ذهن نیست که روزی چنین اتفاقی را تجربه کنید. پس برای یافتن دلیل چنین اتفاقی با این پست از «دهکده زبان» در مورد تفاوت های تقویم میلادی و تقویم هجری خورشیدی همراه شوید.

calendar 31 days month - تقویم 31 روزه ماه - روزشمار - گاهشمار

ادامه مطلب

لینک مطالب مرتبط: گاهشماری میلادی - ویکی پدیا، گاهشماری هجری خورشیدی (شمسی) - ویکی پدیا، گاهشماری جلالی - ویکی پدیا،

طبقه بندی: فرهنگ پارسی، 

برچسب ها: میلادی، هجری، خورشیدی، ژولینی، کبیسه، جولیانی، عقب جلو شدن،

نویسنده: بهنام کیماسی
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 7 آبان 1391

روز کوروش بزرگ روز ۷ آبان یا ۲۹ اکتبر است که تاریخ نویسان آن را روز ورود کوروش به بابل و صدور منشور کوروش می‌دانند. این روز به پیشنهاد سازمان بین المللی نجات پاسارگاد٬ انتخاب و نام‌گذاری شده است. این روز تاکنون بطور رسمی در تقویم ایران ثبت نشده است. این روز به مناسبت پایان تصرف امپراتوری بابل به دست سپاه هخامنشیان (۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در جهانباستان انتخاب شده‌است. ۲۵۴۴ سال پیش در همین روز اعلامیه تاریخی کوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافته بود که نخستین سنگ بنای یک دولت جهانی با منافع مشترک بشمار می‌آید.

نکات مطرح در آن عبارت اند از: از بین بردن تبعیضات نژادی و ملی، آزادی انتخاب محل اقامت، برهم زدن برده داری، آزادی دین و مذهب و تلاش برای صلح پایدار میان ملت‌هاست.

از همین رو متن منشور کوروش کبیر به همراه ترجمه آن به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، و روسی در «دهکده زبان» قرار داده شده است که امیدوارم مورد استفاده شما خواننده گرامی قرار گیرد.

 

روز جهانی کوروش بزرگ

ادامه مطلب

لینک مطالب مرتبط: منبع مورد استفاده برای ترجمه ها، روز کوروش بزرگ،

طبقه بندی: فرهنگ پارسی، 

برچسب ها: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، روسی، اسپانیایی، ایتالیایی، منشور کورش،

نویسنده: بهنام کیماسی
مرتبه
تاریخ : شنبه 6 آبان 1391

سوئد با بیش از ۷۰ درصد جمعیتی که به انگلیسی مسلط هستند، در گزارش سال ۲۰۱۲ "میزان تسلط به انگلیسی" رتبه‌اول را دارد. در خاورمیانه ایران وضعی بهتر از دیگران دارد. میزان تسلط مردان خاورمیانه به انگلیسی از همه‌کمتر است...

نتیجه‌ی تحقیق مفصل سازمان "English Firstدرباره‌ی میزان تسلط به زبان انگلیسی در کشورهای مختلف جهان در سال ۲۰۱۲منتشر شد. این تحقیق تلاش کرده است تمام کشورهای غیرانگلیسی زبان را پوشش داده و میزان تسلط افراد بر زبان انگلیسی را با توجه به سن، جنسیت، تحصیلات و میزان اشتغال بررسی کند.

مسئولان این تحقیق تاکید کردند که برای تهیه‌ی این گزارش تفصیلی، سطح زبان انگلیسی صدها هزار تن از گروه‌های سنی و تحصیلی مختلف در هر کشور را بررسی کرده و سنجیده‌اند.

نتیجه‌ی این تحقیق می‌گوید جوانان تحصیل‌کرده بین ۲۵ تا ۳۵ سال در مجموع بهتر از هر گروه دیگری به زبان انگلیسی تسلط دارند. این تحقیق نتیجه می‌گیرد بیشتر جوانانی که تنها دیپلم دبیرستان دارند، انگلیسی خوبی ندارند و تحصیلات دبیرستانی حتا در بسیاری از کشورهای با سیستم آموزشی پیشرفته، برای تسلط نسبی بر زبان انگلیسی کافی نیست. با ادامه این پست از «دهکده زبان» همراه شوید تا کامل تر به این موضوع بپردازیم.

میزان تسلط به زبان انگلیسی در دنیا

ادامه مطلب

لینک مطالب مرتبط: میزان تسلط به زبان انگلیسی در جهان منتشر شد، مقاله - انگلیسی یا فارسی؟،


برچسب ها: گزارش، کشورهای، مختلف، خاورمیانه، ایران، زبان انگلیسی، بلد،

نویسنده: بهنام کیماسی
آرشیو مطالب
دیکشنری دهکده


پیوندهای تخصصی